Zarkoff, autor:

Predfestivalski razgovor sa Sašom Rajkovićem Zarkoffom

Povodom nastupa na Impulse Festivalu u petak 26.04. u klubu Manual, Irena Hojsak napravila je blitz intervju sa Zarkoffom.

1. Uz tebe se vezuje hrpa projekata, suradnji i nastupa i to već preko 15 godina. Sustiže li te često burnout i kako se resetiraš u takvim situacijama?

Burnout mi je stalno za petama i da, često me sustigne. Nemam neko posebno rješenje, trpim kao i svi drugi i mislim da sam nesvjesno razvio neku vrstu obrambenog mehanizma. Mogu biti potpuno mentalno “izgoren” i dalje funkcionirati dovoljno dobro da mogu obavljati većinu poslova, uz nešto veći postotak grešaka. Nažalost, freelanceri u kreativnim i pomoćnim tehničkim poslovima rade po 60-80 h tjedno i takav tempo uglavnom nije moguće držati kroz cijelu godinu. Šteta je što onda ponekad dođe do pucanja projekata koji imaju potencijala, no nemoguće je sve stići.

Odnedavno imam uvjete za vrtlarstvo u Zagrebu pa se oporavljam uz motiku i lopatu. Već i pola sata dnevno mi daje veliku satisfakciju.

2. Većinu života proveo si oko Siska ili u njemu, također industrijskom gradu, i taj ambijent translatiraš u svojoj glazbi. Sviđa li ti se i Rijeka? Jel ti daje inspiraciju za nesto novo?

Industrijsko nasljeđe je nešto što mi je poznato, no zaista samo na razini nasljeđa/baštine, tj prošlosti. U Rijeci je to itekako vidljivo i sviđa mi se ta estetika, da. Povezanost industrije s ideologijom mi je vrlo zanimljiva i inspirirala me u više navrata za neke konkretne pjesme poput Red March.

Uvijek sam volio boraviti i snimati u napuštenim industrijskim prostorima. No sve više razmišljam o budućnosti industrije, potrebi masovne proizvodnje i ekologiji. Zaista mi se čini da moramo pozeleniti, možda i ograničiti proizvodnju svega radi očuvanja prirode.

zarkoff intervju

3. Pada li ti na pamet primjer nekog nastupa na kojem si se iznimno dobro povezao s publikom, onako na spiritualnom levelu?

Nastupi su nešto čega se gotovo ne sjećam. Čudan je to osjećaj, ali od sekunde kad iziđem na pozornicu dok ne siđem s nje mi je uglavnom potpuna praznina u sjećanju. Ne mogu to baš objasniti. No evo, sad mi na pamet pada jedan nastup u Berlinu, na Decadence-u, tamo smo Mr Pauli i ja nastupali kao Sumerian Fleet i prvih nekoliko redova publike je pjevalo naše stvari zajedno sa mnom, znali su tekstove, prvo sam bio iznenađen, malo i zbunjen, no onda je sve kliknulo.

4. Pred koju godinu si u intervjuu za Trusty.hr rekao da mainstream glazba postaje sve gluplja. Taman u to vrijeme Tik Tok je počeo akumulirati sve veći broj korisnika. Kako komentiraš danas njegov utjecaj na glazbenu scenu; njegove pozitivne i negativne aspekte?

Uh, o Tik Toku ne znam puno, zam samo da se bazira na kratkim videima, sve mi to liči na format reklame, kratko i glasno.. I svatko želi iz sebe napraviti brend da se bolje proda, ako ne za novice, onda barem za imaginarnu slavu, tj minimum virtualne pažnje, poneki like. Kad ti mehanizam za unutarnju validaciju govori da si bezvrijedan i da je tvoje postojanje beznačajno, najbolje je taj unutarnji glas ignorirati i potražiti vanjsku validaciju, makar bila potpuno lažna. E, pa tu mi se Tik Tok čini kao idealan
alat.

5. Koje domaće novije glazbenike si otkrio i ugodno se iznenadio, od koga se veseliš čuti nove projekte u budućnosti?

Pa evo, dva benda koja će također nastupiti na Impulseu – Mižerija i Revirgin! S tim da Revirgin još nisam čuo uživo, tome se posebno veselim.

6. Trenutna omiljena pjesma?

Maustetytöt – Syntynyt suruun ja puettu pettymyksin

7. 26.4. sviraš u Manualu, klubu koji se bavi promicanjem underground glazbenika i kulture, što je i česta tema u tvojim intervjuima. U planu je electro i darkwave, jesu li to žanrovi u kojima se trenutno osjećaš najviše udomaćeno ili si ih odabrao specifično radi ambijenta eventa?

Electro mi je omiljena plesna glazba, a kroz darkwave se nekako najbolje izražavam, bar imam takav osjećaj. Uvjerio sam se već prije da publika u Manualu voli electro, tako da se zapravo nemam potrebu puno prilagođavati, dolazim s materijalom koji sam pripremio zaista svojim slobodnim izborom, bez razmišljanja o tome što bi bilo prikladno/neprikladno. Mislim da za riječku publiku ne moram raditi kompromise.

8. Osim gostovanja na Impulse festivalu, u Rijeci si i zbog 3N festivala u sklopu kojeg vodiš radionicu glazbene produkcije – DIY mastering. Tvoja svestranost odvela te u raznim smjerovima, vidiš li da se u budućnosti baviš podučavanjem na temelju svog bogatog iskustva?

Povremeno držim radionice i da, volim to, mogao bih i češće. Podučavao sam u životu i strane jezike, predavao Hrvatski strancima, mislim da mi ide dobro, iako sam na faksu imao loše ocjene iz pedagogije i didaktike.

9. Ako smiješ otkriti, koji su neki projekti na kojima trenutno radiš i koji su ti uzbudljivi?

Čekam izdanja s nekoliko projekata, jedan je NeuGrau, svojevrsni spinoff Sumerian Fleeta, pa onda materijal koji sam snimio s berlinskim duom Involucija, i jedno i drugo je snimljeno još tamo negdje prije 2-3 godine, ali nije došlo na red sve do sada. Istovremeno pokušavam dovršiti i nešto solo materijala no za to mi treba izolacija i period bez posla, a to će zahtijevati malo planiranja. 

No, od projekata u kojima ne sudjelujem autorski, trenutno sam koncentriran na miksanje novog materijala grupe Žen koji je stvarno izvrstan i jedva čekam da album bude gotov da ga preslušam kao cjelinu.

Zarkoff, Moljac

Inače, Zarkoff u petak nastupa u klubu Manual u sklopu Impulse Festivala. Društvo mu pravi Moljac. Karte za darkwave partijanu koštaju 5 € u pretprodaji tj. 7 € na ulazu, a mogu se kupiti na ovom linku.