Pomelo Chess Society, autor: Hrvoje Skočić

“Cener” s Pomelo Chess Society – “Nas najviše inspiriraju životni trenuci u kojima se nalazimo.”

Uoči koncertne promocije svojeg novog, trećeg po redu albuma “Citrus Maximus” koja je će se održati u subotu, 5.10. u klubu Palach naš Stipe je porazgovarao s Medom, Polom i Leom ili ti ga Pomelo Chess Society.

1. NA VAŠEM FB PROFILU U OČI BODE PRVA REČENICA IZ INTRA: ” INSTRUMENTALNI TRIO IZ RIJEKE KOJI PREDSTAVLJA NOVI GLAZBENI PRAVAC ŠAH MAT ROCK”. IZA PRVE RIJEČI POMELO KRIJU SE POČETNI SLOGOVI VAŠIH NADIMAKA/IMENA , KAKO BI OPISALI PRAVAC KOJI PREDSTAVLJATE, ODNOSNO OSTATAK NAZIVA CHESS SOCIETY?

Medo: Kada smo krenuli svirati, negdje 2020. godine, dogodio se drugi val lock downa. Zbog Covida smo bili zatočeni u garaži te pronašli zanimaciju u šahu budući da su kafići bili zatvoreni.

2. PJESME PRVA DVA ALBUMA NOSE NAZIVE PO IMENIMA OSOBA. IAKO STE INSTRUMENTALNI BEND, VJERUJEM DA BAREM NEKE OD PJESAMA, KROZ GLAZBU PRIČAJU O LJUDIMA KOJE POZNAJETE ILI SE RADI O NEČEM POSVE DRUGOM?

Medo: Zapravo se ne radi o ljudima koje poznajemo. Nismo htjeli da nazivi ispadnu pretenciozno pa smo na kraju odlučili zadržati radne nazive, koji su se temeljili na nekakvim zbivanjima u trenutku nastanka pjesama odnosno na izvedenicama/asocijacijama glazbe koju smo tada stvarali.

3.  NOVI ALBUM ”CITRUS MAXIMUS” S KOJIM ĆETE SE PREDSTAVITI PUBLICI U PALACHU, ODSKAČE OD VAŠE KLASIČNE FORMACIJE – 1 1 1 (BUBANJ, BAS, GITARA), KORIŠTENJEM RAZNIH SEMPLOVA KOJI VAS I GLAZBENO VODE VIŠE PREMA NEKAKVOJ PSIHODELIJI. ZANIMA ME DA LI TO ZNAČI NEKI NOVI ZAOKRET ILI SAMO TRENUTNI EKSPERIMENT TIPA – NAMA SE SVIĐA, A VALJDA ĆE SE I PUBLICI?

Leo: Ideja je došla čisto iz želje za promjenom budući da smo sa prva dva albuma praktički zaokružili priču. Sa drugim instrumentima koje smo implementirali na zadnjem albumu (sampleova praktički nema nego je gotovo sve live sviranje) su došle i nove ideje koje smo iz znatiželje odlučili istražiti te na kraju pretočili u nektare Citrus Maximusa. U kojem smjeru će se bend dalje kretati još ne razmišljamo budući da smo tek završili treći album pa se sada okrećemo primarno guštanju u live nastupima.

4. RECITE NAM MALO VIŠE O VAŠEM POČETKU, KAD I KAKO JE SVE POČELO, ZBOG ČEGA STE SE BAŠ ODLUČILI ZA OVAKAV GLAZBENI STIL?

Leo: Počelo je kada se razišao bend Pe Kun u kojem smo Polo i ja svirali skupa sa Alenom Karabaićem. Naletjeli smo na Vedrana na jednom od jam session u Palachu te odmah na prvu kliknuli i odlučili dogovoriti nekoliko zajedničkih probi. Svidjela nam se odmah sinergija koja se stvorila te smo nakon nekoliko probi stvorili mehanizam koji i danas odlično funkcionira. Svatko je unio nešto svoje u bend i rezultat su tri albuma iza nas s kojima smo i više nego zadovoljni.

5. KOLIKO NA VAS UTJEČU I INSPIRIRAJU DRUGI KULTURNI FORMATI: FILM, STRIP, KNJIŽEVNOST… U STVARANJU PJESAMA, ODNOSNO OPĆENITOM PRISTUPANJU GLAZBI .

Polo: Nas najviše inspiriraju životni trenuci u kojima se nalazimo dok sve ostale umjetnosti drugih i ne utječu previše izuzev naravno glazbe drugih autora koje sam ne sviđaju te znaju poslužiti kao poligon za nove ideje.

6. KOLIKO S DRUGE STRANE SLUŠANJE I PRESLUŠAVANJE ALBUMA, ODLASCI NA KONCERTE POZNATIH I NEPOZNATIH BENDOVA UTJEČE NA VAŠ GLAZBENI RAD?

Leo: Naravno da u nekoj nekoj mjeri utječe na naše stvaralaštvo i glazba bendova koje smo slušali nekad kao i onih koje sada slušamo pa makar i na podsvjesnoj razini. No, uvijek pokušavamo doprinijeti svijetu glazbe sa nečim novim, netipičnim i van svake generičnosti iako je prva misao vodilja ta da nama bude zabavno i zanimljivo ono što radimo. 

7. U SVEZI S PRETHODNIM PITANJEM, ZANIMA ME VAŠE MIŠLJENJE O PODRŽAVANJU VAŠIH RIJEČKIH KOLEGA, ODLASCIMA NA NJIHOVE PROMOCIJE,  ZAJEDNIČKE DISKUSIJE O GLAZBI, ODLASCI NA KONCERTE DRUGIH IZVOĐAČA IZ HRVATSKE, REGIJE, INOZEMSTVA? KOLIKO JE TO BITNO ZA DALJNJU MOTIVACIJU, KUŽENJE I UOČAVANJE NEKIH NOVIH TRENDOVA I SL. ?

Polo: Pa važno je da postoji međusobna povezanost među bendovima pogotovo u kulturi koja nije previše zastupljena u javnosti. Podrška kolega, zajednička iskustva i svirke mogu samo doprinijeti kvaliteti glazbe koju Rijeka pruža kao i međusobnom sazrijevanju i boljitku pojedinih bendova.

8. SMATRATE LI DA SE O GLAZBI, GLAZBENIM UKUSIMA, TRENUTNIM TOKOVIMA U GLAZBENIM VODAMA IPAK TREBA RAZGOVARATI, ODNOSNO PROMATRATI I ŠIRITI GLAZBU KROZ NEKE DRUGE OBLIKE KOJE ETO I MI DONOSIMO VEĆ 10 GODINA NA IMPULSE FESTIVALU?

Medo: Naravno da treba. Svaka pjesma, svaki album, svaki izvođač, ima neku svoju priču koja se ne može baš  iščitati na prvo slušanje. Za puno dobrih pjesama treba više slušanja da ih se razumije. A priče nekih albuma i izvođača su dovoljno zanimljive da se pretoči u film.

9. KAKVI SU VAM PLANOVI ZA BUDUĆNOST, PROMOCIJA ALBUMA NASTAVLJA SE PO HRVATSKOJ. PRVA POSTAJA JE KNIN (26.10.) GDJE NASTUPATE  S KRAJEM PROGRAMA, A ZATIM?

Medo: 1.11. Pula, klub Kotač, 16.01. Zagreb, Močvara, Za sad toliko 🙂

10. I ZA KRAJ JEDNO MALO DRUGAČIJE PITANJE. S OBZIROM NA VAŠE OBITELJSKE I POSLOVNE OBVEZE, ZANIMA ME KOLIKO VAM VREMENA OSTAJE ZA ŠAH, KARTE I BEVANDU. DRUGIM RIJEČIMA KOLIKO SE USPIJETE MEĐUSOBNO I/ILI S PRIJATELJIMA KROZ MJESEC PODRUŽITI, A DA TO NISU SAMO KONCERTI, PROBE I SVIRKE?

Leo: Rekao bih da smo solidno izbalansirali ta dva svijeta i da uspjemo zadovoljiti obje strane. Financijska sigurnost je svakako bitna i tu se svi troje ulažemo tako da zna biti dana kada ne postojimo u socijalnom svijetu zbog posla. No, stvari se izbalansiraju sa drugom stranom budući da smo prikriveni hedonisti tako da ostatak vremena često ode na razne hobije, druženja sa gorim polovicama, sa obitelji ili nekakvim zajedničkim barka jam tripovima, festivalima ili što već dođe pod radar.
U svakom slučaju sviranje nam je jedan vrhunski ispušni ventil kroz koji kanaliziramo, kako dobre trenutke tako i povremene imbecilnosti svijeta koji nas okružuje, u raznorazne instrumentalne arze i teze.

Pomelo Chess Society, a/Ipaca, autor: Radnja